Güney Kore – Incheon Şehri Gezisi

Güney Kore; Incheon Havaalanından transit yolcularına ücretsiz tur imkanı veriyor. Bende bu fırsattan yararlanıp kısa bir Incheon şehir turuna katıldım.

Kore-Incheon havalanına varınca daha önce rezervasyon yaptığım ücretsiz Incheon City Tour’a katılmak için pasaport kontrolünden geçtim. Aşağıdaki linkten transit yolculara özel ücretsiz turlara bakabilirsiniz:
https://www.airport.kr/iiacms/pageWork.iia?_scode=C1202020600

Benim için süresi ve vakti uygun olan tur 3.5 saatlik Incheon City tour olduğu için bu turu seçtim. 1. kata indiğinizde bu turlar için ayrılmış masaya uçuş kartlarınızı gösterdikten sonra “free tour” rozetinizi alıyor ve size gösterilen yerde tur rehberinizi bekliyorsunuz. Rehberle beraber minibüse yürüyerek gezimize başlıyoruz. Hava alanını Incheon şehrine bir otoban ve uzun bir köprü (Incheon Grand Bridge) bağlıyor. Gezi programında bu köprüyü de yazmışlar fakat sadece minibüs içinden görme şansınız var, burada durak yok.
İlk durağımız olan Wolmi park’ın bana göre tek cazibesi geleneksel kıyafetleri ücretsiz olarak giyerek fotoğraf çektirme şansınızın olması. Sonuçta benim sevdiğim bir aktivite bu, tabi biraz standartların dışında bir boyum olduğu için azıcıkta olsa sorun olabiliyor bu kıyafetleri giymek 🙂 Burada parkı gezmeye yarayan raylı sistem gördüm fakat aktif değildi. Belki o güne özel bir durum olabilir. Güneşli bir havaya rast geldiği için şanslıydım ve ağaçların arasında trafikten uzak bir yolda yürümek 11 saatlik uçak yolculuğundan sonra hiçte fena gelmedi 🙂 Burada bize rehberlik eden yaşlı bayan oldukça ilgiliydi.
İkinci ve son durağımız ise “Sinpo Market” idi. Burada yeme içme ve alışveriş için yaklaşık bir saat süre veriliyor. Kapalı çarşı kısmında (asıl kısım) yemek için epey alternatif ve yer altı çarşısında alışveriş sevenler için çeşitli seçenekler var bu durakta. Ayrıca buradaki pazar-yiyecek tezgâhları da oldukça güzel kareler sunuyor fotoğraf meraklılarına. Bir iki dakikalık mesafede giriş kapısından yukarı sağa doğru yürüdüğünüzde küresel markaları ve yerel taklit markaları görebileceğiniz yol üzeri mağazaları da gezebilirsiniz. Transit gezi de olsa gitmeden araştırmakta fayda var diyerek şu linki de ekleyelim:
http://english.visitkorea.or.kr/enu/SH/SH_EN_7_2.jsp?cid=1244616&nearBy=site&#nearbyMap

Karnım aç olmamasına rağmen Sinpo markette en çok gördüğüm ve yerel meşhur tatlardan olduğunu tahmin ettiğim kızarmış tavuklardan almak istedim fakat en küçük porsiyonları yarım kilodan fazla olunca yemekten vazgeçtim. Tezgâhtaki ablaya tadına bakabilir miyim dediğimde (İngilizce ile değil hareket diliyle 😀 ) beni kırmadı ve bir parça uzattı. Tadı tahmin ettiğim gibi acı ve tatlı sosların karışımını hissettiriyordu. Klasik Uzakdoğu damak zevki işte 🙂

 

 

Bizi bıraktıkları yere yakın bir noktada kahve dükkanı görmüştüm. Oradan bir kahve alıyorum ve sürenin bittiğini görerek durağa ilerliyorum. Geldiğimiz yoldan havaalanına dönüyoruz ve kısa ziyaretimiz böylece sona eriyor.

Turu kısaca değerlendirmem gerekirse belki çok önemli bir tur değil ama havaalanında boş yere beklemek yerine tamamen ücretsiz olan bu tura katılmak tabii ki mantıklı bir seçim olacaktır. Seul havaalanı ulaşımı uzun ve pahalı olduğu için bu turlar değerlendirilebilir.